2022

Wydarzenia 2022

16 – 18.12.2022 r. – w zimowe popołudnie wystawialiśmy nasze prace na ostrowieckim rynku na Kiermaszu Bożonarodzeniowym. Aurę ociepliły nam przychylne oceny prac terapeutycznych uczestników WTZ, które słyszeliśmy od nabywców naszych stroików i ozdób świątecznych. 19 grudnia ekspozycja prac połączona z giełdą miała miejsce w Miejskim Centrum Kultury – Browarze Ostrowieckim, jako impreza towarzysząca Wigilii organizowanej przez Prezydenta Miasta. Dziękujemy Panu Jarosławowi Górczyńskiemu – Prezydentowi Miasta Ostrowca Św. oraz Panu Jackowi Kowalczykowi – dyrektorowi Miejskiego Centrum Kultury za zaproszenie do udziału w tej wspaniałej uroczystości oraz za gościnność w przyjaznych progach Ostrowieckiego Browaru Kultury.


16.12.2022 r. – zapowiedzią Świąt Bożego Narodzenia w WTZ było spotkanie wigilijne. Gościliśmy Panią Joannę Pikus – dyrektora PCPR w Ostrowcu Św. , Panią Karolinę Nowak – dyrektora DPS przy ul. Grabowieckiej 7 oraz reprezentujące dyrektora DPS przy os. Słonecznym 49 Panią Justynę Stajek i Karolinę Lenart, a także Panią Edytę Kaczmarską – dyrektora Niepublicznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Małachowie. Obecni byli także zaproszeni rodzice i opiekunowie. Tradycyjnie uczestnicy WTZ zaprezentowali program artystyczny – Jasełka. Były życzenia, opłatek i poczęstunek w postaci smakowitych potraw wigilijnych.
Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie. Jesteśmy Wam wdzięczni za całoroczną, codzienną współpracę i wsparcie nas w wypełnianiu misji, jaką jest prowadzenie terapii dla dorosłych osób niepełnosprawnych.
Z okazji Świąt życzymy wszystkim naszym Przyjaciołom zdrowia, radości przy świątecznej krzątaninie, ciepła i szczęścia w relacjach z bliskimi i miłych spotkań. Niech pamięć o narodzinach Pana przyniesie Wam nadzieję, światło i moc !
06.12.2022 r.- tego wyjątkowego dnia dostaliśmy pełen wrażeń prezent od Św. Mikołaja! Nasz cały WTZ wybrał się na wycieczkę w poszukiwaniu wyjątkowej, świątecznej atmosfery. Celem naszej podróży było Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie oraz spotkanie ze Św. Mikołajem. Zanim dotarliśmy do tego magicznego miejsca zatrzymaliśmy się w innym- słodkim miejscu, a mianowicie Zakładzie Cukierniczym OSM „ Krówka Opatowska”, gdzie można kupić słynne cukierki, ręcznie wyrabiane według tradycyjnej starej receptury od ponad 30 lat. Po tej bogatej w zakupy wizycie ruszyliśmy dalej w drogę. Gdy dotarliśmy do celu ukazało nam się miejsce bajkowe, pełne magii i atmosfery świątecznej. Podczas naszych odwiedzin poznaliśmy historię bombek, zobaczyliśmy ciekawe tematyczne wystawy oraz ruszyliśmy na zakupy w poszukiwaniu najpiękniejszej bombki. Po wizycie w Muzeum Bombki Choinkowej i pysznym obiedzie w restauracji Karczma Jorgula wróciliśmy do Opatowa, aby zwiedzić to miasto i udać się do Restauracji „ Żmigród” na deser – szarlotkę z bitą śmietanką. Po tak aktywnie spędzonych Mikołajkach, pełni wrażeń oraz upominków wróciliśmy do domu
         
01.12.2022 r. – w WTZ jak co roku odbyła się impreza Andrzejkowa. Uczestnicy poprzez wróżby mogli dowiedzieć się co czeka ich w najbliższej przyszłości. Było m.in. lanie wosku przez klucz, przebijanie serc z imionami naszej drugiej połowy oraz informacje o tym jaki zawód będziemy wykonywać w przyszłości. Śmiechom i zabawie nie było końca. Wróżby Andrzejkowe uświetniła zabawa taneczna przy energicznej muzyce. Uczestnicy wzięli udział w zorganizowanych zabawach takich jak: pociąg, taniec w kółku czy parach. Panowała bardzo radosna atmosfera. Po wspaniałej zabawie udaliśmy się na słodki poczęstunek – pyszne świeże pączki 
                                                                                                                  
14.11.2022 r. – tego dnia miało miejsce niezwykle miłe spotkanie. Gościliśmy Wolontariuszki Ostrowieckie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "Animals": Panią Iwonę oraz panią Agnieszkę. Pani Iwona przedstawiła nam swoich podopiecznych, którzy dzięki Stowarzyszeniu mają szansę odmienić swój los. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób możemy pomóc zwierzętom przetrwać nadchodzącą zimę. Przekazaliśmy także zebraną karmę i akcesoria dla zwierząt. Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się do zbiorki! Dziękujemy Paniom Wolontariuszkom za spotkanie i ich pracę, która pozwala porzuconym zwierzętom odbudować wiarę w człowieka. Pamiętajmy: wiele zwierząt potrzebuje naszej uwagi, dlatego: „ Nie kupuj! Adoptuj!”.
                                                                                                               
14.11.2022 r. – tego dnia w naszej Placówce odbyła się uroczystość, upamiętniająca odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości nowopowstały Chór Warsztatu Terapii Zajęciowej „ FORTE” zadebiutował w repertuarze patriotycznym, który dostarczył wszystkim wiele refleksji i wzruszeń. Pieśni patriotyczne przeplatały informacje historyczne, dotyczące okoliczności powstania utworów. Uroczystość urozmaicił konkurs wiadomości o tematyce patriotycznej. Nasi uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, pokazując swe przywiązanie do ojczyzny i jej historii.
„ Spośród słów używanych nieczęsto
Tłumnie dzisiaj na place wybiegło
Słowo piękne jak honor i męstwo,
Słowo, które brzmi – NIEPODLEGŁOŚĆ”.
04.11.2022 r. – w tym dniu odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu „ Kochamy zwierzęta”. Celem konkursu było przedstawienie zwierząt jako przyjaciół człowieka oraz rozwijanie zaangażowania w działania sprzyjające ochronie zwierząt. Konkurs przebiegał w 3 kategoriach:
-najlepszy film
-najlepsze zdjęcie
- najlepsza praca plastyczna
II już edycja konkursu wzbudziła duże zainteresowanie, wiele emocji i wzruszeń. Autorzy prac wykazali się kreatywnością i wrażliwością. Na najlepszych czekały nagrody. Gratulujemy Zwycięzcom, dziękujemy Wszystkim za udział w konkursie. Do zobaczenia w III edycji, bo jak powiedział Immanuel Kant „ Człowieka możemy ocenić po tym, jak traktuje zwierzęta”.
 
11.10.2022 r. – tego dnia w ramach aktywizacji zawodowej grupa naszych uczestników pod opieką instruktorów odwiedziła Restauracja PRIMO w Ostrowcu Świętokrzyskim aby zapoznać się z zawodem kucharza/pizzermana, a następnie pod okiem profesjonalisty wykonać własnoręcznie swoją pizzę. Nasi uczestnicy podczas warsztatów poznali cały proces powstawania tej bardzo popularnej na całym świecie potrawy. Z uwagą słuchali jakie czynności wykonywać jako pierwsze oraz z dużym zaangażowaniem powtarzali je samodzielnie. Po wykonaniu gotowej pizzy, przyszła pora na degustację swoich dzieł! Było pysznie i bardzo ciekawie, wszyscy uczestnicy warsztatów wrócili pełni nowej wiedzy i umiejętności, a także pełni wrażeń. Dziękujemy serdecznie Restauracja PRIMO za wspaniałe i pouczające warsztaty w miłej atmosferze. 
 
09.10.2022 r. – tego dnia w Ośrodku Wypoczynkowym Gutwin odbyła się 6 runda X MosirGutwinRun 2022. Nasi uczestnicy : Krzysztof Stan oraz Daniel Wojtas pod opieką instruktora oraz rehabilitanta ruchowego wzięli udział i ukończyli bieg na dystansie 5km. Serdecznie gratulujemy!
 
30.09.2022 r. – w WTZ odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Jak co roku bawiliśmy się przy różnorodnej muzyce, która wprawiła nas w świetny nastrój. Były tańce w parach, węże, kółeczka. Na parkiecie pojawił się też „ pociąg”, który sprawił, że wszyscy mogli się zintegrować przez wspólną zabawę. Chłopaki zostali obdarowani słodkościami i pięknymi życzeniami, które sprawiły im wiele radości. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO CHŁOPAKI !!!
 

29.09.2022 r. – tego dnia nasz Warsztat Terapii Zajęciowej działający przy Stowarzyszeniu „ Razem” na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Umysłowo w Ostrowcu Świętokrzyskim był organizatorem XXII Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych o Puchar Dyrektora PCPR w Ostrowcu Św. Dofinansowanego ze środków PFRON. Dziękujemy za obecność p. Bożenie Nawarze - Kierownik działu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. P. Sławomirowi Relidze – Kierownik działu do spraw Pracy z Rodziną i Dzieckiem., p. Piotrowi Węglewiczowi – Dyrektorowi MOSIR w Ostrowcu Św., wolontariuszom oraz wszystkim uczestniczącym w imprezie Gościom. Szczególne podziękowania kierujemy do jednostek biorących udział w rozgrywkach: WTZ „ Zintegrowani” Miłkowska Karczma, WTZ „ Szansa” oraz nasz WTZ Warsztat Terapii Zajęciowej WTZ „ Razem” w Ostrowcu Św., os. Pułanki 10. Turniej odbył się w Sali fitness Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św. Atmosfera podczas rozgrywek była bardzo przyjemna. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i kubki. Na trzecim miejscu podium znalazł się Krzysztof Kaczmarski zawodnik WTZ „ Zintegrowani” Miłkowska Karczma, drugie miejsce zajął Paweł Menducki – zawodnik WTZ „ Szansa” Ostrowiec Św. Zwycięzcą turnieju okazał się Rafał Bilewicz – zawodnik WTZ „ Zintegrowani” Miłkowska Karczma. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju za Waszą grę i energię, które towarzyszyły rozgrywkom. Wszyscy jesteście wygrani !
 
23.09.2022 r. – w ramach arteterapii odwiedziliśmy wystawę malarstwa „Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika” w Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bardzo pozytywne wrażenie zrobił na nas zarówno przepięknie odrestaurowany Pałac Wielopolskich w Ostrowcu – Częstocicach jak również zachwycające prace Artysty wykonane różnymi technikami: rysunek, grafika, akwarela, pastele o różnorodnej tematyce: portrety, pejzaże, sceny rodzajowe eksponowane w odnowionych wnętrzach. Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Mazanowi za prezentację wystawowych prac, za życzliwość i profesjonalizm. Osoby niepełnosprawne korzystające z dóbr kultury są grupą o szczególnych potrzebach, a Muzeum Historyczno – Archeologiczne wychodzi tym potrzebom naprzeciw. Dziękujemy i polecamy! My z pewnością tu wrócimy.
muzeumostrowiec.pl
17.09.2022 r. – wzięliśmy udział z Pikniku Zdrowotnym organizowanym przez Panią Marzenę Dębniak Starostę Powiatu Ostrowieckiego na terenie SMS w Ostrowcu Św. Przygotowaliśmy ekspozycję prac terapeutycznych uczestników naszego WTZ „ RAZEM”, konsultacje logopedyczne, krótki występ uczestniczki Marty Bober oraz pokaz zespołowej zabawy – tańca kowbojskiego. Dziękujemy Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim za zaproszenie do udziału w pikniku.
 
08.09.2022 r. - Drugi dzień naszej wycieczki, podobnie jak zwiedzanie zoo, był równie absorbujący i ciekawy. Zaczęliśmy go od królewskiego śniadania w hotelu . Potem z przewodnikiem Panem Pawłem zwiedzaliśmy najciekawsze zabytki toruńskiej starówki. „Gotyk na dotyk” jest powiedzeniem oddającym wspaniałość i rangę miasta Torunia , gdzie gotyckie zabytki spotyka się co krok. Nie bez podstaw nazwaliśmy je w naszym projekcie „Najpiękniejszym Miastem”. Nie wymieniamy wszystkich odwiedzanych miejsc, ale zachęcamy – pojedźcie, zobaczcie, a zachwyt przyjdzie sam. Zwiedzanie zakończyliśmy udziałem w warsztatach wypieku piernika. Każdy – uczestnicy WTZ, rodzice oraz kadra – mógł własnoręcznie wykonać swój piernik. Zabawa była przednia. Po zakupieniu pamiątek, upominków i pachnących pierników wyruszyliśmy w powrotną drogę, zabierając ze sobą bogactwo wrażeń i wspomnienia: starówki, srebrzącej się pod mostami Wisły, urokliwych kamienic i przepięknych pomników, wraz z pomnikiem najsłynniejszego torunianina Mikołaja Kopernika.
Dziękujemy za współpracę : Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim za dofinansowanie ze środków PFRON organizacji imprezy turystyczno- rekreacyjnej „Najpiękniejsze Miasto” dla niepełnosprawnych osób dorosłych, naszym darczyńcom 1% podatku od dochodu na rzecz Stowarzyszenia „RAZEM” , Rodzicom – wolontariuszom biorącym udział w projekcie „Najpiękniejsze Miasto” , Biuro Turystyczne DELFIN. Czekamy z radością na odkrywanie innych miast !
07.09.2022 r. - Pozdrawiamy wszystkich z wycieczki! Nasi Uczestnicy wraz z Rodzicami pierwszego dnia zwiedzali przepiękne Zoo w Łodzi. Podziwiali nowoczesną architekturę pawilonów, ciekawie zaaranżowane stanowiska dla rożnych gatunków zwierząt, orientarium oraz dające mnóstwo wrażeń oceanarium z fantastycznie ubarwionymi rybami z różnych stron świata. Oczywiście najbardziej oczekiwane były spotkania z żyrafami, słoniami, wielbłądem i budzącymi grozę krokodylami. Pełen wrażeń dzień uczestnicy wycieczki zakończyli w hotelu w Toruniu.
03.09.2022 r. – to sobotnie popołudnie było pełne niezapomnianych wrażeń, emocji, ciekawych spotkań, radości i uśmiechu! Było wiele pozytywnej energii – a to za sprawą Festynu Rodzinnego na os. Ogrody, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, podzielonych na strefy: relaksu, kulinarną, czytelniczą, profilaktyki, sportu, animacji i gastronomiczną. Nasz Warsztat zaprezentował wyjątkowe rękodzieła Podopiecznych, które jak zwykle cieszyły się dużym zainteresowaniem. Były także konsultacje logopedyczne oraz zabawy z chustą animacyjną. Taniec powitalny w stylu kowbojskim – z udziałem uczestników imprezy – został nagrodzony gromkimi brawami! Gratulujemy Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Krzemienny Krąg" i Rada Osiedla Ogrody wspaniałej imprezy i dziękujemy, za to, że mogliśmy stać się jej częścią!
 
28.08.2022 r. – w ten weekend świętowaliśmy Dni Ostrowca – na stadionie Miejskim KSZO. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji: były występy wokalne, rodzinny plac zabaw oraz specjalnie przygotowane stoiska – pośród których WTZ „ RAZEM” zaprezentował prace swoich Podopiecznych. Uczestnicy imprezy mogli podziwiać niepowtarzalne rękodzieła, wykonane z wielką pasją i zaangażowaniem przez Osoby z niepełnosprawnościami pod kierunkiem terapeutów. To były bardzo intensywne dni, pełne radości, pozytywnej energii i niezapomnianych wrażeń !
Gratulujemy Organizatorom wspaniałej imprezy, dziękujemy za to, że mogliśmy być jej częścią!
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach !

 

 

 

 

21.08.2022 r. – mieliśmy przyjemność zaprezentować prace Podopiecznych WTZ „Razem” podczas Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „ Polska od kuchni”. To wyjątkowe wydarzenie, święto naszej rodzimej kultury i tradycji. Była muzyka ludowa, tradycyjne stroje, lokalne potrawy – dużo dobrej energii i świetna zabawa! Prace wykonane w WTZ pięknie się prezentowały i cieszyły dużym zainteresowaniem uczestników imprezy. Dziękujemy Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim za zaproszenie do uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu !

 

 

 

11.07.2022 r. – tego dnia odbyły się zajęcia z cyklu „ W krainie uczuć i emocji – bajki terapeutyczne”. Uczestnicy wysłuchali bajki pod tytułem „ Jak Maisa z Naimą na jeden dzień życiem się zamieniły”. Na tych zajęciach oprócz tematu wdzięczności, uczyliśmy się współpracy w grupie. Wspólnie tworzyliśmy plakaty, staraliśmy się dostrzegać pozytywy w sytuacjach trudnych. Zastanawialiśmy się również za co jesteśmy wdzięczni oraz co w życiu jest ważne. Niektórzy z nas wyróżnili wdzięczność za: rodzinę, przyjaźń, zdrowie, ciepły posiłek i opiekę. Później przy relaksującej muzyce nawlekaliśmy na sznurek koraliki, które symbolizowały małe szczęśliwe chwile, za które jesteśmy wdzięczni. Na podsumowanie uczestnicy nauczyli się rymowanki, która przypomina nam o tym, że warto w życiu myśleć pozytywnie.

 

 

 

09.07.2022 r. - podczas drugiego dnia XV edycji festiwalu Wielki Ogień im. Miry Kubasińskiej mieliśmy przyjemność zaprezentować prace wykonane przez uczestników WTZ. Unikatowe, niepowtarzalne rękodzieła z włóczki, drewna, wstążek, papieru - wykonane przy wykorzystaniu różnorodnych technik ale zawsze z wielkim zaangażowaniem Uczestników WTZ - cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów Festiwalu ... Gratulujemy Organizatorom wspaniałej imprezy i dziękujemy za to, że mogliśmy w niej uczestniczyć ! 

 

 

27.06.2022 r. i 04.07.2022 r. – w tych dniach odbyły się zajęcia z cyklu „ W krainie uczuć i emocji – bajki terapeutyczne”. Po wysłuchaniu bajki „ Jak mały kanczyl odkrył kim jest” razem z uczestnikami rozmawialiśmy o smutku. Wspólnie zastanawialiśmy się jak wygląda nasze ciało gdy odczuwamy smutek, rozpoznawaliśmy i nazywaliśmy uczucia innych osób. Każdy z nas dzielił się również swoimi sposobami na smutek. Uczestnicy podawali takie metody jak: płacz, spacer, oglądanie telewizji, rozmowa czy też spotkanie ze znajomymi. Na zakończenie każdy mógł się poczęstować słodkim upominkiem, aby odgonić trudne emocje.

 

 

23.06.2022 r. – w tym dniu miało miejsce niezwykle miłe spotkanie. Odwiedziły nas Panie: Iwona oraz Wiktoria – wolontariuszki Ostrowieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „ Animals”. Paniom towarzyszyła wesoła i ciekawska suczka Jaga, która uwielbia przytulanie, głaskanie, bliskość i kontakt z człowiekiem. Jaga szuka swojego domku! Jej właściciel będzie szczęśliwym posiadaczem niezwykłej, bezinteresownej miłości! Jeśli więc macie trochę miejsca w sercu i na kanapie – polecamy Jagę go adopcji! Podczas prezentacji poznaliśmy innych podopiecznych Stowarzyszenia oraz dowiedzieliśmy się jak możemy pomóc zwierzętom w okresie letnich upałów. Przekazaliśmy zebraną karmę oraz akcesoria dla psów kotów. Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się do zbiórki! Paniom Wolontariuszkom dziękujemy za przybycie i za Waszą pracę na rzecz bezdomnych, niechcianych a często skrzywdzonych przez ludzi zwierząt. Wspieramy Was całym sercem, zawsze możecie na nas liczyć!

 

 

 

22.06.2022 r. – „ Uśmiech jest tym samym, co słońce; usuwa zimę z ludzkiego oblicza”- Wiktor Hugo. Tego dnia na naszych twarzach od samego rana gościł uśmiech! A to za sprawą przygotowań do imprezy integracyjnej, pt. „ Słoneczne podwórko”, której byliśmy organizatorem. Zabawa zaczęła się od wspólnie zatańczonego tańca powitalnego, który zintegrował uczestników oraz zaproszonych Gości. Atrakcjom i aktywnościom nie było końca – było malowanie włosów, prowadzone były zabawy z chustą animacyjną, przeciąganie liny, gry stolikowe: planszowe i zręcznościowe, rozmowy motywacyjno – wspierające, rozgrywki hokeja na trawie, zawody w rzutach woreczkami do celu, gra w boule oraz wspólne śpiewanie piosenek. Na uczestników i zaproszonych Gości czekał wyśmienity poczęstunek przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego, a dla naszych podopiecznych upominki. Było to wypełnione muzyką, tańcem, śpiewem, śmiechem i radością spotkanie, pełne słońca i życzliwości. Dziękujemy Rodzicom i Opiekunom za uświetnienie imprezy swoją obecnością oraz pomoc i wspólną zabawę. „ RAZEM” możemy wszystko

 

 

 

 13.06.2022 r. oraz 20.06.2022 r. – w tych dniach odbyły się zajęcia z cyklu „ W krainie uczuć i emocji-bajki terapeutyczne”. Uczestnicy wysłuchali bajki o tytule „ Jak król Sambulo zaczął szanować trzcinę”. Wspólnie zastanawialiśmy się jak wygląda nasza złość, co się z nami dzieje gdy się złościmy oraz czy jest to emocja potrzebna. Poznaliśmy również sposoby na wyrażenie złości oraz dzieliliśmy się metodami, które wykorzystujemy aby poradzić sobie z tą emocją. Uczestnicy zajęć wyróżniali takie sposoby jak: głębokie oddechy, spacer, rozmowa, liczenie od 1 do 100 czy płacz. Nauczyliśmy się ją rozpoznawać oraz wyróżniać spośród przedstawionych na kartach sytuacji, prezentujących różne emocje. Dowiedzieliśmy się, że u każdego z nas złość przybiera różne oblicza oraz wywołują ją inne czynniki. Czekamy na następne spotkania z emocji !

 

 

 

 

 

13.06.2022 r. - tego dnia wzięliśmy udział w II Zawodach Spławikowych dla Osób Niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej o Puchar Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, które odbyły się w Parku Miejskim. Bawiliśmy się świetnie, a nasi uczestnicy Marek Niekurzak i Adam Krawczyk zdobyli 7 oraz 13 miejsce. Gratulacje !

 

 

 

 

07.06.2022 r. - dziś wzięliśmy udział w treningu przed nadchodzącymi Spławikowymi Zawodami Wędkarskimi dla Osób Niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. Poszło Nam znakomicie! Może powtórzymy sukces z ubiegłego roku, gdzie zajęliśmy I miejsce

 

 

02.06.2022 r. – tego dnia wzięliśmy udział w Konkursie „ Twoja Twarz Brzmi Znajomo na rockowo” – zorganizowanym przez WTZ Belno. Jedenaście Warsztatów Terapii Zajęciowej wykonało rockowe utwory w emocjonalny i profesjonalny sposób. My zaprezentowaliśmy utwory O.N.A. „ Znalazłam” oraz Lady Pank „ Kryzysowa narzeczona”. Nasi artyści brawurowo wcielili się w swoje role. Występ został nagrodzony ogromnymi brawami a jury przyznało naszej ekipie I miejsce!!!. Była ogromna radość , emocje, wzruszenie! Marto, Krzysztofie – jesteśmy z Was bardzo dumni! Daliście czadu! Rywalizacja na scenie przebiegała w życzliwej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy świetnie się bawili. Gościem specjalnym imprezy była Wanda Kwietniewska wokalistka zespołu „ Wanda i Banda”, która nawiązała świetny kontakt z publicznością, rozdawała autografy i chętnie się z nami fotografowała. Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie! Gratulujemy udanej imprezy i do zobaczenia w V edycji „ Twoja Twarz Brzmi Znajomo” !

 

 

 

31.05.2022 r. – tego dna cofnęliśmy się w czasie, zapomnieliśmy o problemach dorosłych i spróbowaliśmy odnaleźć w sobie dzieci podczas pikniku integracyjnego na świeżym powietrzu. Przekonaliśmy się, ile dziecięcej radości może sprawić spędzanie czasu w gronie życzliwych ludzi, wśród zieleni, skąpanej promieniami słonecznymi Już wspólne przygotowanie przekąsek: kiełbasek, kaszanki, sałatek, napojów to była prawdziwa przyjemność a także okazja do nauki samodzielności, kreatywności oraz współdziałania – w ramach kulinoterapii. Dania prosto z grilla smakowały wyśmienicie a wspólne biesiadowanie sprzyjało nawiązywaniu więzi i relacji. Zabawa przy muzyce – w ramach muzykoterapii – dodała nam energii, wprawiła w znakomite nastroje, zrelaksowała psychicznie i fizycznie. My odnaleźliśmy w sobie dziecięcą radość życia! A wszystkim Dzieciom tym małym i tym trochę większym życzymy miłości, radości i wielu powodów do uśmiechu każdego dnia! 

 

 

 

27.05.2022 r. – Czary mary…hokus pokus – tego dnia odwiedził nas Pan Janusz Popiel Iluzjonista Agencji Artystycznej „ Studio 13” z Zielonej Góry. Niezwykły pokaz bardzo przypadł do gustu naszym Podopiecznym. Nasi Uczestnicy z zaciekawieniem podziwiali sztuczki magiczne a niektórym udało się nawet samemu coś wyczarować …

 

 

 

 

23.05.2022 r. – tego dnia rozpoczęliśmy cykl zajęć pt. „ W krainie uczuć i emocji – bajki terapeutyczne”. Za pośrednictwem bajek i baśni, wkroczyliśmy w skomplikowany świat emocji. Nauczymy się jak je rozpoznawać i wyrażać w sposób akceptowalny i zrozumiały dla innych. Bajki i baśnie wprowadzą nas w stan relaksu i wyciszenia, rozbudzą wyobraźnię, ułatwią mówienie o problemach i dadzą możliwość poszukiwania sposobów ich rozwiązania. Tego dnia Dowiedzieliśmy się na czym polega „ Efekt domina”, jak stać się otwartym na innych i sprawić, by świat wokół nas był przyjaznym i życzliwym miejscem. Wiemy już, że radość to nie tylko przyjemne ale też bardzo ważne uczucie. Podpowiada nam ono, co jest dla nas dobre, czego potrzebujemy do szczęścia. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, co każdego z nas cieszy, rysowaliśmy flagę kraju Radości życia, rozpoznawaliśmy radość na kartach, przedstawiających różne emocje. Na zakończenie zajęć, każdy uczestnik usłyszał o sobie miłe słowa, podczas zabawy z piłką. Rozstawaliśmy się w radosnych nastrojach! Do zobaczenia na następnych zajęciach.

 

 

 

 14.05.2022 r. – tego dnia wzięliśmy udział w Pikniku Rodzinnym na Ostrowieckim Rynku. Organizatorem Pikniku było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wydarzenie miało na celu promowanie wartości rodzinnych, podkreślenie roli rodziny w społeczeństwie oraz wspieranie form rodzicielstwa zastępczego. Ostrowczanie i mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mieli możliwość spotkania się, wspólnej zabawy, obejrzenia wspaniałych występów prezentowanych przez wiele placówek oraz skorzystać z atrakcji przygotowanych przez rady osiedla i instytucje biorące udział w imprezie. WTZ „ RAZEM” przygotował stoisko z rękodziełem oraz występ naszych utalentowanych uczestniczek. Bardzo dziękujemy Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie za zaproszenie do udziału w tym wspaniałym wydarzeniu.

 

 

 

05.05.2022 r. – w tym dniu uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Wzięliśmy udział w przemarszu ulicami miasta z orkiestrą, mszy w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła oraz w uroczystym spotkaniu na rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim, zakończonym energetycznym wspólnym tańcem. Dziękujemy Zespół Szkół Specjalnych W Ostrowcu Św za zaproszenie do wspólnego świętowania.

 

 

 

 

28.04.2022 r. – tego dnia mieliśmy przyjemność gościć w siedzibie Fundacja Bo w Nas jest Moc . Przekazaliśmy na ręce Pani Prezes Justyny Marynowskiej skrzynkę, wypełnioną zebranymi grosikami. Po przeliczeniu okazało się, że było w niej 167,75 zł. Kwota została przeznaczona na leczenie młodej mamy – Pani Roksany ze Śnieżkowic – aby wesprzeć ją w walce z rakiem. Przekazaliśmy również zebrane nakrętki. Zbiórka pomoże Podopiecznym Fundacji w ich walce o zdrowie i życie. Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się do akcji i … zbieramy dalej. Jedna mała nakrętka, jeden grosik mogą zdziałać tak wiele dobrego. Świat potrzebuje dobra ! Pomagajmy „ RAZEM”.

 

 

 

12.04.2022 r. – odbyło się w naszej Placówce spotkanie wielkanocne: uczestników WTZ, ich rodziców i opiekunów, pracowników oraz zaproszonych gości i przyjaciół Warsztatu. Uroczystość rozpoczęła inscenizacja wielkanocna, przygotowana przez pracownię muzykoterapii. Występy naszych Artystów w wiosennej scenerii i pięknych, kolorowych strojach wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Program artystyczny zakończyły życzenia i podziękowania Pani Kierownik i zaproszonych gości. Wielkanocny poczęstunek – przygotowany przez uczestników pod kierunkiem instruktora pracowni gospodarstwa domowego smakował wyśmienicie. Wiosenna, świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom imprezy. Życzeniom, podziękowaniom, rozmowom i żartom nie było końca. Serdecznie dziękujemy zaproszonym Gościom za wspólnie spędzony czas !

 

 

09.04.2022 r. – jak co roku wzięliśmy udział w „Wielkanocnym Ryneczku”, który tym razem został przeniesiony – ze względu na kapryśną pogodę – pod dach Ostrowiecki Browar Kultury. Nasze stoisko prezentowało się pięknie, wiosennie, świątecznie. Były tam kolorowe stroiki, zajączki wielkanocne, kurczęta, baranki, pisanki. Nasze rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników imprezy. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie Dyrektorowi MCK Panu Jackowi Kowalczykowi, jednocześnie życząc spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy.

 

 

08.03.2022 r. – tego dnia w naszym Warsztacie świętowaliśmy oczywiście Dzień Kobiet! Inscenizacja słowno muzyczna – przygotowana przez pracownię muzykoterapii – miała uświadomić wszystkim jak ważną rolę we współczesnym świecie pełni kobieta! Nasi Artyści brawurowo wykonali piosenki, tematycznie związane ze świętem Kobiet m.in.: „ Bo z dziewczynami”, „ Kochać kobiety”. Był także przebojowy taniec, który publiczność również nagrodziła gromkimi brawami. Wspólna zabawa taneczna, kwiaty, upominki, życzenia, miłe słowa – sprawiły, że był to wyjątkowy dzień, pełen emocji i przyjemnie spędzonych chwil!

 

 

 

 

07.03.2022 r. - tego dnia pierwsza partia darów dla mieszkańców Ukrainy została przekazana do Powiatowego Punktu Pomocy Humanitarnej Polski Czerwony Krzyż (PCK). W sumie zebraliśmy 167,80 kilogramów artykułów pierwszej potrzeby. Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się do akcji - za hojność i wielkie serca. Zbiórka nadal trwa - rośnie liczba potrzebujących pomocy ! Pomagajmy " Razem".

 

 

 

 18.02.2022 r. – w WTZ przy Stowarzyszeniu „RAZEM” gościliśmy zaprzyjaźnionego pana leśniczego Waldemara Wiewiórę. Celem naszego spotkania była pogadanka na temat dokarmiania ptaków. Pan leśniczy udzielił nam cennych rad i wskazówek dotyczących sposobów dokarmiania i rodzajów karm dla ptaków. Pan leśniczy przekazał nam również „ptasie pysy”, które wspólnie umieściliśmy w naszym ogrodzie. Z zainteresowaniem słuchaliśmy ciekawostek przyrodniczych ze świata ornitologii. Pytaniom i dyskusji w miłej atmosferze nie było końca! Sympatycznym „urozmaiceniem” spotkania była suczka Tokio, która szybko zaprzyjaźniła się z uczestnikami, domagając się głaskania i pieszczot. W podziękowaniu za interesującą i pouczającą prelekcję przekazaliśmy karmnik dla ptaków wykonany w pracowni modelarskiej. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas !

 

 

 

14.02.2022 r. – w naszym Warsztacie obchodziliśmy Dzień Św. Walentego. Dzień Zakochanych to okazja do okazywania uczuć miłości, przyjaźni, szacunku i przywiązania. W tym celu uczestnicy własnoręcznie wykonali – podczas zajęć terapeutycznych – kartki walentynkowe – wykazując się pomysłowością i kreatywnością. Kartki były wrzucane do specjalnie przygotowanej skrzynki. „Poczta Walentynkowa” – została uroczyście otworzona 14 lutego – przez Panie Terapeutki – ubrane w piękne czerwone kreacje. Każda kartka znalazła swojego adresata! Było przy tym wiele emocji, radości, serdeczności i… czerwonych serduszek. Imprezę zakończyła beztroska zabawa w radosnych rytmach.

 

 

 

 

09.02.2022 r. – Dogoterapia to terapeutyczne zajęcia z udziałem specjalnie wyszkolonego psa. Pozwalają one pokonywać trudności emocjonalne i służą przełamywaniu lęku przed codziennością, ułatwiają także nawiązywanie kontaktów z innymi, nabywania kompetencji społecznych oraz umiejętności komunikacji. Są również źródłem dobrej zabawy – o czym mieliśmy okazję przekonać się dzięki wizycie Pani Monika Styś oraz jej podopiecznego labradora Sadiego. Było wiele emocji, radości z obcowania z psem oraz satysfakcji z przełamywania własnych lęków i barier! Sadi okazał się wspaniałym terapeutą – podbił nasze serca żywiołowością i łagodnym usposobieniem. Pani Moniko, dziękujemy za cudowny czas! Gościć Was – to była ogromna przyjemność !

 

 

 

 

04.02.2022 r. – tego dnia w WTZ odbyła się zabawa karnawałowa. Pracownia muzykoterapii zmieniła się w salę balową a my we wróżki, księżniczki, kowbojów, postacie z bajek i baśni. Kreatywne stroje oraz wspaniała muzyka na żywo stworzyły wyjątkową atmosferę i przeniosły nas w krainę cudownej zabawy! Było głośno, barwnie, radośnie! Wszyscy znakomicie się bawili przy rytmach tanecznej muzyki: były pociągi, kółeczka i tańce w parach. W przerwie delektowaliśmy się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez pracownię gospodarstwa domowego. Serdecznie dziękujemy Panu Jerzemu Zybale za wspaniałą oprawę muzyczną karnawałowej imprezy! Radosny, pogodny nastrój wspólnej zabawy pozostanie na długo w naszej pamięci !

 

 

 

 

 

30.01.2022 r. – to był dzień pełen emocji i pozytywnych wrażeń! Zgrana ekipa wolontariuszy wyruszyła ulicami naszego miasta aby zagrać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! I nie straszne nam były śnieg, wiatr i deszcz, bo przyświęcał nam szczytny cel: idea pomagania innym! Spotkaliśmy się z wieloma przejawami sympatii, serdeczności i hojności, czego dowodem jest zebrana kwota 1 335,54 zł! Gdy zmarznięci i mokrzy ale bardzo zadowoleni dotarliśmy do naszej siedziby – czekał tam na nas wyśmienity posiłek regeneracyjny, przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego! Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom za wielkie serca! Wolontariuszom gratulujemy hartu ducha i wytrwałości w zmaganiach z fatalną pogodą! Do zobaczenia w przyszłym roku ! Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej.

 

 

 

 

13.01.2022 r. – tego dnia odbyło się ostatnie, podsumowujące spotkanie z cyklu „ Książka jako pomocnik w radzeniu sobie z emocjami” prowadzone przez Barbarę Bakalarz – Kowalską z Biblioteka WSBiP w Ostrowcu Św. i Barbarę Pawelec z BibliotekaPedagogiczna Filia W Ostrowcu. Było dużo emocji, humoru, zabawy, ciekawych zadań, inspirujących dyskusji – a wszystko w niezwykle ciepłej, pełnej zrozumienia i życzliwości atmosferze. Uczestników projektu zachwyciły piękne dyplomy oraz sympatyczne upominki a słodki poczęstunek smakował wyśmienicie! Dziękujemy Paniom Barbarze Bakalarz – Kowalskiej oraz Barbarze Pawelec za przekazaną – w niezwykle kreatywny sposób – wiedzę, za inspirującą podróż przez emocje w świat książek i wyobraźni, za postawę pełną empatii i otwartości na potrzeby osób z niepełno sprawnościami. Bardzo liczymy na dalszą, równie owocną współpracę!

Copyright © 2016. All Rights Reserved.